Barion Pixel

Soused mne monitoruje bezpečnostní kamerou, co s tím?

15.dubna 2020

Pokud jste se setkali s monitorováním vás nebo vašeho pozemku například kamerovým systémem souseda, máte možnost se proti takovému jednání ohradit a požadovat nápravu. Kamerový systém musí být provozován v souladu se zákonným nařízením zejména v souladu s paragrafem 86/2021 občanského zákoníku. Ten definuje, jakým způsobem lze zasahovat do soukromí jiných osob.

Pokud máte pocit, že je sousedův kamerový systém provozován v rozporu s občanským zákoníkem, máte několik možností, jak se bránit. První a nejjednodušší možností je obrátit se přímo na souseda a požádat jej,aby svého jednání zanechal případně jej upravil tak, aby bylo v souladu s právní úpravou.

Pokud je kamerový systém provozován jako nátlakový prostředek na vás, je nutné toto jednání nahlásit na příslušné obci jako přestupek proti občanskému soužití a požadovat jeho projednání přestupkovou komisí.

Posledním a nejnáročnějším způsobem je soudní cesta. Můžete se obrátit přímo na soud a požadovat nápravu. Tento způsob se nejčastěji využívá, pokud se cítíte kamerovým systémem ohroženi, utiskováni nebo omezeni na svých právech a chcete požadovat odškodnění.

Kam se obrátit:

  • Přímo na souseda a požadovat zanechání takového jednání.
  • Ohlásit obci přestupek proti sousedskému soužití.
  • Soudně vymáhat nápravu stavu a odškodnění.

Tagy článku:

Označte správně kamerový systém

Potřebujete označit správně váš kamerový systém? Nabízíme vám nepřeberné množství různých variant označovacích cedulí.