Barion Pixel

Záznamy z kamerového systému jako důkazy u soudu

22.prosince 2022

Pokud chcete použít záznamy z kamerového systému jako důkaz u soudu v České republice nebo obecně v ostatních zemích EU, musí splňovat několik kritérií, aby byly považovány za zákonné a validní. Některá z těchto kritérií zahrnují:

  • Informovaný souhlas: Pokud je kamera umístěna na veřejně přístupném místě nebo například na pracovišti či v bytovém domě, měla by být jasně označena dle nařízení GDPR, aby lidé věděli, že jsou monitorováni.
  • Kvalita záznamu: Záznam musí být dostatečně jasný a identifikovatelný. Pokud je kvalita záznamu špatná a neumožňuje jednoznačnou identifikaci osob nebo událostí, může být jeho hodnota jako důkazu omezená.
  • Neporušenost záznamu: Musí být zřejmé, že záznam nebyl upravován, editován nebo jinak manipulován. Jakékoli stopy o úpravě mohou zpochybnit jeho důvěryhodnost.
  • Záznamové zařízení: Zařízení, které vytváří záznam, by mělo být spolehlivé a nemělo by být snadné je manipulovat.
  • Uchovávání záznamů: Záznamy by měly být uloženy bezpečně a chráněny před neoprávněným přístupem. Měla by být zaznamenávána i doba a datum nahrávání.
  • Zákon o ochraně osobních údajů: Když kamerový systém zaznamenává lidi, musí být provozován v souladu se zákonem o ochraně osobních údajů. Jedná se onařízení GDPR (Obecné nařízení o ochraně osobních údajů), které má svá vlastní pravidla týkající se shromažďování, uchovávání a zpracovávání osobních údajů.

Kamerový systém musí být provozován v souladu se zákonem o ochraně osobních údajů.

Je důležité si uvědomit, že přestože může být záznam považován za zákonný a může být předložen jako důkaz, konečné rozhodnutí o jeho přijetí leží na soudu. Je vždy dobré konzultovat se svým právníkem před tím, než se rozhodnete použít kamerový záznam jako důkaz u soudu.

Tagy článku:

Legalizujte svůj kamerový systém

Udělejte poslední krok a přestaňte riskovat pokutu za to, že chráníte svůj majetek. Postavte svůj kamerový systém na vaši stranu.